"Global Week of Action 2009" (Polish)

Globalny tydzień akcji studenckich 2009!!

"Odzyskaj swoją uczelnię!"

http://okupe.blogspot.com/2009/05/przebieg-swiatowego-tygodnia-dziaan.html

---------------------------

Wezwanie do akcji dostępne w następujących wersjach językowych:

angielska (2 wersje) - hiszpańska - włoska - polska - niemiecka (2 wersje) – francuskajapońska

Tłumaczenia na inne języki mile widziane!!

---------------------------------------------

 "Międzynarodowy Ruch Studencki", będący luźną siecią grup walczących na całym świecie, ogłosił koniec kwietnia (20.-29.04) „Światowym Tygodniem  Działań 2009”.

Jesteśmy na etapie koordynacji działań grup i ruchów walczących w różnych krajach przeciwko komercjalizacji kształcenia oraz na rzecz powszechnego, równego i bezpłatnego dostępu do edukacji.

Istotnym krokiem naprzód był tzw. "Międzynarodowy Dzień Przeciwko Komercjalizacji Kształcenia", jaki zorganizowaliśmy 5. listopada. Tego dnia  grupy z 20 krajów na 5 kontynentach przeprowadzały działania protestacyjne i organizowały wydarzenia tematyczne. Podsumowanie tego dnia – tutaj: po angielsku (.pdf/~3MB) i po niemiecku (.pdf/~3MB).

Założenie, jakie przyświeca „Globalnemu Tygodniowi Działań 2009” podobne jest do tego z międzynarodowego dnia działań w listopadzie. Od każdej z grup biorących udział w tym przedsięwzięciu zależy to, w jaki sposób wyrażą swój protest, i przez ile dni będzie prowadziła działania ramach tego tygodnia.

Ważne jest jednak to, abyśmy koordynowali działania między sobą. Na przykład niech wszystkie grupy na świecie upubliczniają w tym tygodniu wspólne hasło.
Powinniśmy też nawzajem wiedzieć, gdzie dokładnie odbędą się protesty. Jeśli więc wasza grupa/siatka chce dołączyć do uczestników „Światowego Tygodnia Działań 2009”, skontaktujcie się z nami.

Dotychczas zainteresowanie działaniami w ramach tygodnia akcji studenckich potwierdziły grupy z: Banglandeszu, Filipin, Francji, Hiszpanii, Indonezji, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Włoch, Holandii, Turcji, Egiptu, Ghany, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Liberii.

Niedługo zmontujemy listę grup biorących udział w Tygodniu Działań. Pisząc do nas, informujcie, czy zgadzacie się na dodanie waszej grupy do listy.

 

Co należy zrobić teraz:

rozpowszechnić niniejsze wezwanie do działań w ramach Tygodnia Akcji Studenckich wśród innych ugrupowań w różnych częściach świata!!(dajcie znać o nadchodzącym tygodniu działań jak największej liczbie walczących osób [zrzeszeniom studentów, zespołom nauczycieli, inicjatywom uczniowskim, stowarzyszeniom rodziców, grupom pracowników]; na tę okazję założyliśmy na stronie facebook grupę, którą można podlinkowywać na zasadzie „znajomych” i członków]; nasze działania odniosą skutek tylko jeśli będziemy sobie pomagać!);
rozmawiać na temat globalnych perspektyw problemu komercjalizacji kształcenia w miejscowych środowiskach w poszczególnych krajach;
rozwijać sieci miejscowe i ogólnoświatowe (w tym celu możecie skorzystać z forów umieszczonych na tej stronie!).

 

POTRZEBA:

osób chętnych do poświęcenia temu przedsięwzięciu czasu i wysiłku;
• grafika do zaprojektowania plakatów i ulotek;
• osób potrafiących montować krótkie filmy (np. informujące o naszym tygodniu działań).

Tutaj dostępna jest lista uczelnianych samorządów i innych ugrupowań wspierających Tydzień Działań.

(Materials, such as posters and flyers, can be downloaded here.)

 

Pytania i uwagi przyjmujemy pod adresem: united.for.education[małpa]gmail.com


 

----------------------------------------------------

 

W swiadomośći globalnego finansowego kryzysu coraz wiécej ludzi sié pyta, czy publiczny system krztalcenia jeszcze słuzy interesom spolecznym, czy tez skupia się na zaspokojaniu potrzeb przemysłu prywatnego oraz zbrojeniowego.

Jak zafinansować studia dla moich dzieci.

Jak opłacić czesne za moje studia? Jak kredytyty spłacic?

Jak wysoko te koszty pójdą jeszcze w górę?

W ramach Dnia Akcji przeciw neoliberalizacji w systemie krztalcenia miédzynarodowego Ruchu Studenckiegotydzien akcji jako następny krok:(international.students.movement, 5.ego listopada 2008), studenci z wielu krajów naszego globu oglosili

W czasie tego tygodnia (20.-29. kwietnia 2009) studenci, nauczyciele i meszkancy na calym świecie łácza sié, aby wywolnić system krztałcenia od komercjalizacji i neoliberalnej polityki.

Niektóre grupy będá protestować na ulicach,inne będá koncentrować się na akjach na campusach.

Lecz my wszyscy będziemy walczyć o ten sam cel - wykrzałcenie dla wszystkich! [wiedza dla wszystkich!]

One World - One Struggle
(Wspólny świat - wspólny problem - wspólna walka).

Education is NOT for Sale!
(edukacja nie jest na sprzedaż)

Nie zgadzamy sié na socjialną segregację w edudacji (!)

 

(edit: new version of polish-language-call (above in black colour) came from: GDANSK and GDYNIA. former version - the exile-polish-version - you can recognize as written in grey letter colour.)

More info

A list of some of the groups and activists involved in the Global Week of Action around the world can be viewed here.

And hopefully an overview of the planned actions during the week of action around the world will be ready soon here.

A mobilization video can be viewed here.